Perla stredomoria a práca pre EF Malta

Malta ako dovolenkové miesto každoročne priťahuje nespočetné množstvo turistov a niet sa čomu diviť. Ostrov je taký malý raj ponúkajúci slnkomzaliate pláže, dychberúce výhľady a miesta prekypujúce históriou. Rozhodla som sa opísať svoju skúsenosť s Maltou. 

Môj pobyt nebol čisto dovolenkový, bol najmä pracovný. Mnohým niečo bude hovoriť EF (Education First). Možno ste vďaka nim absolvovali jazykový kurz angličtiny v zahraničí (Malta, USA, UK). Malta je miesto vyhľadávané nielen turistami, ale študentami angličtiny, a to kvôli podnebiu, ale aj priaznivejšej cene jazykových kurzov oproti tým, ktoré ponúkajú v USA alebo Británií. Ja som sa sem nevydala ako študentka ani ako jazyková lektorka, ktorá ponúka lekcie angličtiny či lekcie taliančiny. Rozhodla som sa pre pozíciu „Activity Leader“, no poďme pekne postupne.

útes - Malta

Malta - Na prahu dvoch svetov

O získaní pracovnej skúsenosti na tomto ostrove som uvažovala už dlhšie. Keďže mojím študijným odborom bola angličtina a taliančina, mala som pocit, že to bude dobrá príležitosť na využitie oboch jazykov a spoznanie niečoho z oboch kultúr. Malta používa ako úradný jazyk angličtinu. Kedysi však ním bola aj taliančina a vysoké percento populácie stále po taliansky vie. Okrem toho, keď vojdete napr. do obchodu s potravinami a začnete si čítať popis produktu, zistíte, že je po taliansky. Niet divu, je to predsa „najbližšia pevnina“.

Na pozíciu „Activity Leader“ som sa prihlásila viac ako pol roka vopred. Na letné obdobie vždy hľadajú posily, vtedy prichádza najviac študentov, aby si užili teplo a more, aby si zlepšili angličtinu a nadviazali nové priateľstvá. Je možné vybrať si z niekoľkých pozícií, ja som chcela skúsiť túto a práve v Slieme, na ostrove Malta.

Večerná Sliema

Prvotné nadšenie

Na prijatie do zamestnanie bolo potrebné prejsť ústnym pohovorom v angličtine. Absolvovala som ho v dohodnutom termíne online. Asi nemusím hovoriť, že ma prijatie potešilo. 

Pred nástupom nás čakalo ešte 2-dňové školenie už priamo EF centre na Malte, kde sme dostali množstvo pokynov informácií.  

Okrem pokynov a informácií sme dostali tričká, slnečné okuliare, ruksak, perá a pod. Každý dostal rovnaký dizajn, aby nás ľudia spoznali, no hlavne, aby nás spoznali študenti navštevujúci kurz angličtiny. Dozvedeli sme sa aj to, akú skupinku študentov nám pridelili (národnosť), neskôr celý zoznam mien, aby sme vedeli kontrolovať dochádzku. Tak trochu som dúfala, že dostanem skupinku Talianov, no nestalo sa tak. Stala som sa na 3 týždne „líderkou“ skupiny švédskej mládeže. Bolo ich 31, takže spolu s nimi doletela s nimi zo Švédska ešte ich course leader-ka, aby sme boli na skupinu dve.

Realita

Našou úlohou bolo sprevádzať študentov počas ich voľnočasových aktivít. Na prvé počutie to znie ako ideálna práca – sprevádzať študentov na výletoch. Nemám pravdu? Človek navštívi historické pamiatky, niečo nové sa dozvie, hodiny trávi na pláži… Krása! Keď som dostala svoj rozvrh, bola som nadšená – práca na 6 hodín s takou príjemnou náplňou. Realita však nebola úplne taká, ako sa na prvý pohľad zdalo.

 

Navštívila som niektoré pamiatky a pláže so svojou skupinkou. Áno, to je pravda. Nebolo to však len o tom. Pracovný rozvrh na papieri mal ďaleko od reality. Mojou úlohou bolo študentov sprevádzať vždy, keď neboli práve na vyučovaní alebo v bezpečí svojej izby. Keď bol niekto chorý (a to bolo často), muselo sa s ním ísť k lekárovi. Mohlo sa stať, že vtedy ste mali mať prestávku na obed, ale niekto s dieťaťom predsa musí ísť. Keď bol voľný čas, mal sa sledovať Whatsapp, pretože tam sme dostávali pokyny o odchodoch autobusov na výlety a organizácii celého dňa. 

 

Deň zvyčajne končil okolo 22:00. Aspoň teda mal. Neboli tam zarátané situácie, že prídete z výletu neskôr, mešká autobus a idete ešte odprevadiť niektoré študentky do ich dočasného domova. Svedomie by vám nedovolilo nechať neplnoleté násťročné dievčatá len tak ísť osamote. V skutočnosti teda v práci skončíte o 01:00 ráno.

 

Malta a doprava

Na Malte je katastrofálna verejná doprava. Inak sa to asi ani nedá povedať. S manželom (vtedy ešte priateľom) sme to pocítili už pri príchode. Vyšli sme z letiska, naskočili na autobus s označením X2 a tešili sme sa, že čoskoro budeme v Slieme, kde sme bývali. Na autobusy sa máva, aby zastavili, tak ako častokrát v Taliansku. Hoci sa letisko od Sliemy nachádza menej ako 10 km, cesta trvala viac ako hodinu. Tak to bolo na celom ostrove. Pri trase, o ktorej by ste si povedali, že bude trvať do polhodinky, ste cestovali viac ako hodinu. Výnimkou neboli ani dohodnuté autobusy, ktoré dopravovali študentov a ich dozor na výlety a späť. Rozvrh bol síce vopred stavnovený, ale stalo sa, že sme čakali aj 40 min., kým autobus po nás prišiel.

Pri ceste domov sa nám stalo zas, že autobus vyrazil o 10 min. skôr. Chceli sme sa odviezť s kuframi na letisko, bolo niečo po 05:00 ráno a autobus odišiel bez nás. Obávala som sa, že nestihneme lietadlo, ďalší spoj bol naplánovaný príliš neskoro. Našťastie, ostrov je malý a internet v mobile funguje, tak sme si našli alternatívnu trasu s prestupom vo Vallette a let sme stihli. V najhoršom prípade by sme si zavolali taxík a priplatili si. Taxíky, naopak, musím pochváliť. Minimálne celkový dojem, keďže som sa viezla len raz. Počas horúceho dňa po vás príde čierne auto s béžovým interiérom a šoférom v obleku. Alebo som možno mala len šťastie.

Valletta

Valletta je hlavným mestom Malty. Jeho návštevu netreba vynechať. Keďže ostrov je malý, nie je nutné cestovať ďaleko. Zo Sliemy je na mesto výhľad. Na výber sú dva druhy dopravy – po mori alebo autobusom. My sme sa rozhodli pre more. Určite si treba pozrieť záhrady – Lower and Upper Barrakka Gardens, Saint John’s Cathedral Museum, Tritónovu fontánu a Národné vojnové múzeum. O schladenie sa postará zmrzlina v Amorino, kde vám pripravia zmrzlinu v tvare kvetiny.

Mdina

V minulosti bola hlavným mestom Mdina. Toto historické mesto je krásne a je tiež miestom, kde sa natáčal seriál „Hra o tróny“. Za zmienku tu určite stojí Katedrálne múzeum plné zaujímavostí. Manžela som nemohla odtrhnúť od kolekcie mincí. Mlsné jazýčky by mali stráviť čas vo Fontanella Tea Garden, miesto povestné svojimi zákuskami. My sme sa tam stavili na obed aj koláčik.

Ďalšie miesta

Ďalšie miesta, ktoré Malta ponúka, a ktorých návštevu neoľutujete, sú Blue Grotto (dá sa urobiť výlet člnom za dobrého počasia), Dingli Cliffs (najvyššie položený bod na Malte), chrám Hagar Qim (starší než pyramídy v Egypte), Comino so svojou Modrou lagúnou a ostrov Gozo. V lete treba dávať obrovský pozor. Je tam horúco a tiež vlhko, čo ešte zvyšuje pocitovú teplotu.

Šťastný koniec

Malta je malebný ostrov a za svoj pobyt na nej som neskutočne vďačná. V práci to boli niekedy naozaj ťažké chvíle. Druhýkrát by som sa zrejme do tejto pracovnej skúsenosti nepustila, no ak by sa dal vrátiť čas späť, konala by som rovnako. Bola to skúsenosť, vďaka ktorej som si rozšírila obzory, vyskúšala som si trošku, aký je život v ďalšej krajine. Precvičila som si angličtinu, ale trochu aj taliančinu. Hoci som nebola v Taliansku, mala som možnosť dať si zas pistáciovú granitu (ktorú vyrobil Talian), spoznala som iné zvyky – každodenné ohňostroje, podávanie prijímania v kostole do rúk (vtedy Covid ešte neexistoval, robia to tak bežne). Pred začiatkom a po skončení mojich pracovných povinností sme s manželom mohli spoločne navštíviť miesta, ktoré vidíte na fotografiách a náš pobyt zakončiť úspešným návratom domov.