Komunikácia v cudzom jazyku a ako sa zlepšiť

Možno patríte k tým, čo sa učia cudzí jazyk, ale komunikácia im robí problém. Keď sa ocitnete pred cudzincom alebo pred vaším lektorom a máte niečo v cudzom jazyku povedať, zamrznete. Zrazu neprichádzajú slová, ktoré ste si mysleli, že viete. Ak máte niekoho osloviť, hanbíte sa. Nezabúdajte, že ste len jedným človekom z mnohých, nie je to nič výnimočné a dá sa na tejto oblasti popracovať aj samostatne, v pohodlí domova. Urobíte niečo pre seba a váš lektor vás tiež určite pochváli. Samozrejme, najefektívnejší a najrýchlejší spôsob je komunikovať v danom jazyku, ale ak nemáte takú možnosť alebo pocit strachu je silnejší, skúste na sebe pracovať týmto spôsobom. Časom pocítite zlepšenie. Vaša snaha sa odzrkadlí na lekciách angličtiny, taliančiny či iného jazyka aj pri konverzácií s cudzincami.

Počúvanie

Počúvaním zlepšujeme svoju kompetenciu počúvanie s porozumením. To je nad slnko jasné. Častokrát si neuvedomujeme, že počúvanie nám pomáha aj v komunikácií. Znie vám to ako hlúposť? Tak si predstavte malé dieťa. Ono tiež hneď nerozpráva. Najskôr počúva a časom začína aj hovoriť. Inšpirujte sa deťmi a počúvajte. Aby ste mohli začať rozprávať, treba počúvať. Veľa! Musí však ísť o sústredené počúvanie, nie pasívne. Nestačí, že si pustíte pesničku, podcast alebo audio knihu a popri tom budete robiť niečo iné nevinímajú, čo vlastne počúvate. Vyberte si na počúvanie niečo, čo vás zaujíma, čo vám nebude robiť problém počúvať aj viackrát. Toto opakovanie je dôležité. Nestačí počuť len raz, počúvajte nahrávku dookola niekoľkokrát, aby ste si lepšie zapamätali rôzne slovíčka a frázy.

Počúvanie

Čítanie nahlas

Na prvý bod nadväzuje čítanie. Už v detstve nás učia, že čítanie je dôležité, že nám rozširuje slovnú zásobu a aplikovanie gramatických pravidiel nám ide prirodzenejšie. Čítanie nám môže pomôcť aj s komunikáciou. Keď si vypočujete nahrávku, ktorú ste si zvolili, pokúste sa nahlas prečítať prepis tejto nahrávky. Snažte sa napodobňovať to, čo ste počuli. Natrénujete si tak aj výslovnosť aj konverzáciu.

Komunikačné schopnosti

Písanie

Pri písaní si precvičujeme gramatiku aj slovnú zásobu. Súvisí aj s komunikačnými schopnosťami, keďže ide o aktívnu zručnosť. Pri písaní sme nútení vytvárať vety. Skúste aspoň po troškách trénovať, napr. založením denníka. Každý deň si napíšete pár viet o tom, aký ste mali deň, čo sa vám stalo, ako sa cítite, čo vás čaká v blízkej dobe a čo by ste chceli zažiť. Fantázií sa medze nekladú, hlavne píšte.

Komunikácia

Self-talk

Rozprávajte sa sami so sebou. Možno ste o tejto metóde počuli, možno je to pre vás novinka. Nemusíte stáť pred zrkadlom a zhovárať sa so svojím odrazom. Skúste v jazyku premýšľať. Hovorte si v mysli, čo idete robiť, čo ste robili, predstavujte si, čo by ste povedali v určitej situácii atď. Ak ste sami doma alebo s niekým, pred kým sa nebudete cítiť hlúpo, skúste rozprávať aj nahlas.

 

Ako už bolo spomenuté, konverzácia s nositeľom jazyka, ktorý sa učíme, je najlepší spôsob, ako sa v jazyku a komunikácií zlepšiť. Nie vždy však máme túto možnosť alebo nemáme odvahu ju využiť. Bez snahy to však nepôjde. Vaše úsilie sa prinesie želané ovocie, ak sa budete riadiť týmito radami. Jazyk sa vám rozviaže, naberiete odvahu a časom prehovoríte aj pred cudzincom. Ak strach nemáte, tieto metódy sú užitočné, ak sa chcete udržať „v kondícií“.