Tipy na talianske seriály

seriály v taliančine

Priaznivci seriálov, čo sa zároveň učia aj taliančinu, môžu spojiť príjemné s užitočným. Prečo si nepozrieť seriál po taliansky? Seriály v taliančine sú spôsobom, ako stráviť príjemne voľný čas a zároveň zlepšovať svoju schopnosť porozumieť hovorenému slovu v taliančine. Ak vezmete do ruky pero a papier, môžete si vypisovať slovíčka, ktoré si preložíte a potom sa, samozrejme, naučíte. Treba tu však byť opatrný, aby ste náhodou len nepísali a sústredili sa na dej. Nie každému slovíčku musíte rozumieť, aby ste pochopili, čo sa deje. Pozrieme sa teda na 4 seriály v taliančine, ktoré som pozerala a ktoré ma úplne uchvátili.

I Medici
(Mediciovci)

Začínam seriálom Mediciovci. Nie je síce čisto taliansky, vznikol v spolupráci s Veľkou Britániou, ale odohráva sa v Taliansku a je o významných talianskych osobnostiach. Pozostáva z 3 sérií, každá má 8 častí. Jazykovo je seriál vhodný skôr pre pokročilých študentov taliančiny.

 

Dej

Presúvame sa do 14.-15. storočia,  najmä do Florencii a jej okolia, ale aj do Ríma, Benátok, Neapolu či Milána. Hlavnou postavou prvej série je Cosimo de Medici (Richard Madden – známy z Game of Thrones). Sledujeme tu jeho život – stretnutie s láskou Biancou (Miriam Leone), manželstvo s Contessinou de Bardi, vyhnanstvo do Benátok, návrat do Florencie, stavanie kupoly famózneho dómu vo Florencii, strata otca i brata.

2. a 3. séria sa venuje Cosimovmu vnukovi, asi najznámejšiemu z rodiny, Lorenzovi de Medici. Môžeme pozorovať jeho múdrosť, vodcovské schopnosti aj básnický talent. Dozvedáme sa o jeho manželstve s Clarice Orsini, o bratovi Giulianovi, jeho tragickej smrti počas Pazziovského sprisahania, o vojnách a konfliktoch, o vyhnanstve, kam bola poslaná sestra Bianca, o rozvoji umenia. Zaznievajú tu mená ako Botticelli, Michelangelo a Da Vinci.

La dama velata
(Dáma v závoji)

Tento seriál sa odohráva v 19. storočí v malebnom prostredí Trenta a jeho okolia. Dejom môže trošku pripomínať telenovelu, pretože je o rodinných vzťahoch, intrigách, prahnutí po peniazoch a majetku. Seriál má však len 12 časť (narozdiel od typických telenoviel). Môžeme tu vidieť transformáciu patrarchálnej spoločnosti. 

Dej

Conte Grandi prichádza o svoju manželku pri pôrode. Očakáva, že sa mu narodí dedič (chlapec). Švagriná mu oznamuje, že sa narodila dcérka. Ubolený a nahnevaný conte Grandi sa zbavuje dcérky, ktorú vychováva chudobná rodina v dedinke San Leonardo. Clara (Miriam Leone) tu je šťastná a nič jej nechýba. V dospelosti je nútená vrátiť sa k otcovi, aby priviedla na svet dediča – vnuka, z ktorého je zas dievčatko – Aurora. Starý otec si však vnučku obľúbil, dokázala ho obmäkčiť a stáva sa dedičkou jeho majetku. Príbeh pokračuje ďalej, ale to zistíte sami.

Zobrazenie Trenta v príbehu ma úplne očarilo a chcela som ho navštíviť. Preto sme minulý rok mali krátku zastávku aj v tomto mestečku a pozreli si niektoré miesta, kde sa seriál natáčal – Castello del Buonconsiglio, Cattedrale di San Vigilio a Piazza del Duomo, kde sa nachádza Fontana del Nettuno.

L'amica geniale
(Geniálna priateľka)

Seriál natočený podľa knižnej predlohy súčasnej autorky Eleny Ferrante je veľmi populárny. Pozostáva zo 4 sérií (1 kniha = 1 séria). Pokiaľ ide o jazyk, prevláda tú neapolský dialekt, ktorý je náročný na porozumenie.

Dej

Dej sa odohráva v 20. storočí, a to najmä v Neapole, na ostrove Ischia, neskôr v Pise a vo Florencii. Je to príbeh o živote dvoch kamarátok (Elena a Lila). Pozorujeme ich už ako malé dievčatká na začiatku prvej série, ktoré postupne dospievajú a stávajú sa z nich dospelé ženy. Sledujeme tu vývoj ich rodinných aj milostných vzťahov, ich štúdium, výstupy a pády. Žijú odlišné životy, cítiť medzi nimi aj rivalitu, no stále ostávajú priateľkami. V seriáli sa zobrazuje aj dosť násilia a nelichotivé postavenie žien v spoločnosti, voči ktorému dve ženy svojím spôsobom bojujú.

Non uccidere (Nezabiješ)

Ako môže byť zrejmé, ide o kriminálny seriál.  Dej sa odohráva v 21. storočí v Turíne. Hlavnou postavou je inšpektorka Valeria Ferro (Miriam Leone), ktorá vyšetruje vraždy. V každej časti sa objavuje nový prípad. To všetko je však súčasťou jedného oveľa väčšieho prípadu, ktorý je pre dej dôležitý, a to je vyšetrovanie vraždy Valeriinho otca. Vraždu spáchala jej mama, ktorá sa k zločinu priznala a strávila roky vo väzení. Valerii v tom celom však niečo nesedí a prípad znova prešetruje. Celý prípad je zakrytý rúškom tajomstva. Postupne vychádzajú najavo nové fakty – o biologickom otcovi, o spojení matky s kalábrijskou mafiou atď.

Seriály, ktoré spomínam, sú skvelým spôsobom, ako precvičovať taliančinu mimo lekcií, ale tiež ako sa dozvedieť niečo o živote v Taliansku, o histórií krajiny a kultúre. Bonusom sú nádherné zábery, ktoré nás lákajú, aby sme dané miesta navštívili. Aspoň mňa teda určite.