Jazyky: menej je viac

Menej je viac

Zlaté pravidlo „Menej je viac“ platí vo viacerých oblastiach života a jazyky nie sú výnimkou. Čo to ale znamená v tomto prípade? Nemalo by to byť skôr tak, že čím viac sa učíme, tým viac budeme vedieť? Áno aj nie…

Pravidelnosť

Rovnako ako pri fyzickom cvičení, ak ide o náš mozog a štúdium jazykov, je potrebná pravidelnosť. Ak by som tvrdila, že som sa nikdy nárazovo neučila, klamala by som. Študenti vo všeobecnosti to veľmi dobre poznajú. Väčšina študentov si zároveň uvedomuje, že by sa mali učiť pravidelne, že ich učenie by malo mať systém. Niekomu sa nechce, niektorí sa nestíhajú venovať všetkým povinnostiam.  V prípade pracujúcich ľudí je situácia podobná. Ľudia sa venujú svojej práci, po práci rodine. Veci majú jednoducho svoje priority a jazyky idú na vedľajšiu koľaj, hoci by sme sa im venovať aj chceli. Dobrou správou je, že aj skutočne zaneprázdnení ľudia môžu jazykovo napredovať. Kde je vôľa, tam je cesta.

prečo menej je viac

Nárazové učenie nefunguje dostatočne. Dostaneme do hlavy síce veľké množstvo informácií, ale zvyčajne rovnako rýchlo všetko aj zabudneme. Práve preto je lepšie učiť sa menej, ale často. Ak to tak robíte, pochváľte sa, robíte to dobre. Zázraky sa nedejú zo dňa na deň, ale po dlhšom čase je naozaj cítiť rozdiel. Slovnú zásobu si tak budete lepšie pamätať a celkovo budete mať zo seba lepší pocit.

Krok za krokom

Tipy na konkrétne aktivity

Jazyku sa môžete venovať kedykoľvek počas dňa. Mnohým vyhovuje práve ranné učenie, napr. pred prácou. Hneď ráno sa venujete jazyku a následne si môžete odškrtnúť jednu z povinností zo zoznamu. Je to však individuálna záležitosť. Pokiaľ niekomu viac vyhovuje učenie večer, je to úplne v poriadku. Ako sa teda jazyku venovať po troškách? Väčšinu aktivít možno už robíte a ani si to neuvedomujete. Môže ísť napríklad o:

  • piesne (trénujeme tak počúvanie, učíme sa novú slovnú zásobu),
  • podcasty (varenie či upratovanie si môžeme spríjemniť počúvaním podcastu na tému, ktorá nás zaujíma a pritom precvičíme cudzí jazyk),
  • čítanie článkov (miesto slovenských článkov sa zamerať na článok v jazyku, ktorý sa učíme),
  • čítanie kníh (môže ísť aj o úrovňové čítanie, detskú knihu alebo knihu, ktorú sme už v minulosti prečítali v rodnom jazyku),
  • písanie denníka (prečo si nenapísať pár viet o svojom dni a tak aktívne neprecvičiť cudzí jazyk),
  • rozprávanie sám so sebou (môže to znieť divne, ale ide o metódu, ktorá skutočne funguje),
  • sociálne siete (miesto sledovania profilov, ktoré neprinášajú užitočný obsah je lepšie sledovať rôznych lektorov cudzích jazykov a ich edukačný obsah).
Nové slovíčka si treba vypisovať, ideálne vo vetách alebo frázach. Niekto uprednostňuje aplikácie, ako napr. Quizlet, kde si vytvorí kartičky so slovíčkami. Aplikáciu, samozrejme, používam aj ja, odporúčam ju svojim študentom, ale najlepšie sa mi učí, ak slovíčka píšem ručne. Takže svojim študentom odporúčam vyhradiť si jeden zošit na slovnú zásobu.
Písanie

Spôsobov, ako sa venovať jazykom po troškách každý deň je veľa. Ako vidíte, nejde ani o nijak „prevratné“ aktivity, len si častokrát neuvedomujeme, že stačí aj málo a výsledky sa dostavia, ak sme trpezliví a disciplinovaní.