Marcová florencia

Marcová Florencia
Výhľad z kupoly katedrály Santa Maria del Fiore

Florenciu sme sa rozhodli navštíviť v marci, pretože vtedy mi to dovoľovala práca. Tento výlet som plánovala už veľmi dlho, takže som sa ho nevedela dočkať. Mesto je známe všetkým svojou krásou. Tí, čo sa zaujímajú o Taliansko vedia však aj to, akú má mesto historickú a kultúrnu hodnotu.

Florencia: kolíska renesancie a taliančiny

Florencia je nazývaná „kolískou renesancie“. Mnohí vedia, že je známa aj vďaka rodine Mediciovcov. Rodina bankárov prispela k rozvoju mesta aj po kultúrnej stránke. Najznámejší z nich, Lorenzo de‘ Medici, prichádzal do kontaktu s ďalšími (dnes) známymi osobnosťami, ako napr. Sandro Botticelli, Michelangelo či Leonardo da Vinci a využíval ich talent na zveľadenie mesta.

Florencia, ako hlavné mesto Toskánska, sa spája aj so spisovnou taliančinou, ktorá vychádza práve z miestneho dialektu. O spisovnej taliančine sa v minulosti viedli dlhé debaty. Nebudeme však zachádzať do histórie, je naozaj bohatá a aj nad moje vedomosti. 

nezabudnuteľné miesta

Samozrejme, pri návšteve mesta si netreba nechať ujsť tieto miesta: Galleria degli Uffizi, kde nájdeme obrovské množstvo obrazov, vrátane Primavera Nascita di Venere od Botticelliho, ale aj veľa sôch. Krásou prekvitá aj Palazzo Vecchio. Samozrejmosťou je aj Kupola dómu vo Florencii. My sme sa rozhodli pre kúpu kombinovanej vstupenky, ktorá zahŕňala viacero vstupov – Cupola, Campanile, Battistero, Museo a Santa Reparata. Ak by som mala na Florenciu len 1 deň, myslím, že  by som zvolila návštevu týchto miest. Sú blízko pri sebe a sú veľkolepé. Umelecké diela nájdeme aj v Palazzo Strozzi, krásny výhľad na mesto, ktorý je dokonca zadarmo, sa nám naskytne z Piazzale Michelangelo.

ako som (ne)ušetrila

V tejto časti by som rada zdieľala svoju veľmi milú skúsenosť. V marci sa oslavuje Deň žien. Vďaka tomu som ušetrila asi 30 € na vstupe do múzeí. V teň deň mali totiž ženy vstup zadarmo do niektorých z nich. Určite sa oplatí takúto zľavu využiť. Ušetrené peniaze som potom minula v kníhkupectve. Knihy som plánovala kúpiť aj tak, takže som aspoň ostala takto na nule. 🙂

Ak ste neboli vo Florencii, určite sa tam zastavte. Dá sa letieť z Viedne do Pisy a odtiaľ ísť vlakom do Florencie alebo letieť do Bologne a nasadnúť na vlak tam. Florencia má čo ponúknuť a výhodou je, že centrum je možné prejsť aj po vlastných. Priamo pri katedrále sa nachádza reštaurácia, kde sa dá najesť za celkom dobrú cenu. Pizzu robia aj s vegánskym či bezlaktózovým syrom a pivo podávajú skvelé. Keď budete potrebovať pauzu od chodenia, stavte sa v Mister Pizza. 🙂