Tipy na každodenné učenie sa pre "lenivých"

Tipy na učenie

S novým rokom mnohým pribudli aj plány a predsavzatia. Ak sa vám darí plniť ich, určite máte veľkú radosť. Netreba však zabudnúť, že sme stále len na začiatku. Nechcem prinášať negatívne predpovede, ale určité „krízy“ prídu. Možno nebudeme mať čas, možno nebudeme mať energiu. Ak je vaším cieľom tento rok pustiť sa do štúdia nového cudzieho jazyka alebo sa chcete zlepšiť v tom, ktorý sa už učíte, tento krátky článok bude pre vás. Prinášam niekoľko aktivít, ktorým sa môžete venovať denne bez toho, aby ste im museli venovať veľa času, ktorý možno práve nemáte alebo sa vám jednoducho nechce.

Tip I.: instagram a iné sociálne siete

Instagram, Facebook, ale aj iné sociálne siete sú požieračom času. Snažme sa ich preto využívať efektívne. Miesto sledovania ľudí, ktorí prezentujú „svoje ideálne životy“, sledujte profily, ktoré majú aj edukačný obsah. Môžu to byť profily lektorov cudzích jazykov alebo aj sprievodcov pôsobiacich v krajine, ktorej jazyk sa učíte. Ak títo ľudia zdieľajú slovnú zásobu, gramatiku alebo pridávajú popisy v cudzom jazyku, využite to. 

 

Socialne siete

Nezabúdajte na písanie komentárov v jazyku. Trvá to naozaj chvíľu a môžete tak aktívne využívať svoje vedomosti. Okrem toho sa nemusíte hanbiť, že urobíte chybu, veď aj tak sa ten komentár častokrát stratí medzi ostatnými, najmä ak ide o známu osobnosť. Smelo do toho!

Tip II.: Hudba a podcasty

pocuvanie hudby a podcastov

Čo tak si domáce práce spríjemniť počúvaním hudby alebo zaujímavého podcastu? Pre mňa osobne je to spôsob, ako aj nie zrovna najzábavnejšie aktivity sa stávajú príjemnejšími. Stačí si dať slúchadlá a pustiť sa do práce. Spájame tak príjemné s užitočným. Ideálne je si aj poznačiť nejaké nové slovíčka. Ak nás podcast/pieseň baví, potom už len znova vypočuť (aj niekoľkokrát) a slovíčka si zapamätáme aj bez bifľovania. 

Tip III.: quizlet

Quizlet je veľmi rozšírená aplikácia, vďaka ktorej sa učíme slovnú zásobu. Prácu s touto aplikáciou dostávajú moji študenti na domácu úlohu, ale aj ja sama si v nej vytváram zoznamy slov/fráz, ktoré sa učím. Ak ste to ešte neskúsili, skúste si napr. počas jazdy autobusom alebo vlakom trochu prelistovať flashcards so slovíčkami, urobte si test alebo pospájajte dvojice.

tip IV.: Čo dom dal

Môže to znieť zvláštne, ale čítajte, čo doma nájdete v jazyku, ktorý sa učíte. Idete prať? Tak si prečítajte lístok na oblečení, možno tam nájdete pokyny ako prať alebo názvy materiálov, z ktorých je výrobok vyrobený. Idete variť? Pozrite si, či zloženie nie je aj vo vašom jazyku. Potrebujete poskladať novú skriňu alebo ste kúpili nový spotrebič? Prečítajte si návod na obsluhu v cieľovom jazyku.

ucenie pri domacich pracach

Verím, že každý si dokáže nájsť spôsob, ktorý mu najviac vyhovuje a venovať sa tak jazyku pokojne aj denne. Toto je len niekoľko tipov, čo môžeme pre seba urobiť. Nezabúdajme, že niekedy skutočne menej je viac.