Tip na seriál v angličtine/taliančine:
From Scratch

tip na seriál

Ak máte radi seriály, možno ste zahliadli aj práve tento – From Scratch. Seriál nie je dlhý, pozostáva z 8 častí, takže nejde o žiadnu telenovelu. Vznikol na základe knižnej predlohy herečky Tembi Lock. Originálny názov knihy je From Scratch: A Memoir of Love, Sicily, and Finding Home. Zo slovíčka „memoir“ nám môže byť jasné, že ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Autorka pochádza z Texasu, no už v názve vidíme najväčší taliansky ostrov, takže je zrejmé, že pôjde o spojenie dvoch svetov – anglicky a taliansky hovoriaceho, z čoho som sa veľmi tešila.

Skutočne oddychovka?

Musím sa priznať, že od seriálu som nemala veľké očakávania. Chcela som si pozrieť niečo „oddychové“, čo ma síce mentálne neobohatí, ale strávim pri tom čas príjemne. Narazila som práve na From Scratch. Hneď som si vravela, že to bude presne ono. Začiatok tomu nasvedčoval.

Florencia

Amy, ktorá pochádza z Texasu, sa vyberie na leto do Florencie, aby sa venovala štúdiu umenia. Vidíme tu krásne zábery mesta. Samozrejme, že nevydrží odolávať dlho charizme Talianov a čoskoro si nájde priateľa, ktorý však nebude jej osudným. Tým sa stane niekto iný – Lino. Lino odišiel zo svojho domova – Sicílie, aby sa stal šéfkuchárom. Snaží sa presadiť, hoci sa mu nedarí, a to práve kvôli tomu, odkiaľ pochádza. 

Florencia

Tradície verzus život za veľkou mlákou

Linovi chýba podpora rodiny. Komplikovanou povahou je najmä otec, ktorý nedokáže synovi odpustiť, že sa rozhodol opustiť svoj domov a rodinu. Je to muž, ktorý miluje svoju rodnú zem a chcel by mať po svojom boku syna, ktorý mu bude pomáhať. To sa však nestalo. Aby toho nebolo málo, jeho syn si našiel priateľku, ktorá je z USA, je inej farby pleti a nie je katolíčka, čo nie je ani náhodou v súlade s jeho konzervatívnou povahou a zvykmi. 

Lino sa rozhodne s Amy oženiť. Vezmú sa vo Florencií. Pohľad na tie scény spôsobí silné búšenie srdca každej romantickej duši. Nebudem prezrádzať, či na svadbu príde aj Linova rodina, zistite sami. 🙂

LOS ANGELES

Hoci sa svadba konala vo Florencii, pár žije v Los Angeles. Začínajú spoločne skutočne „from scratch“. Amy sa snaží venovať umeleckej kariére, Lino sa snaží preraziť ako šéfkuchár. Ich životy nie sú bez problémov a na ich ceste za splnením snov a šťastným manželstvom narážajú na problémy, no spoločne hľadajú riešenia.

V zdraví aj v chorobe

Dej naberá na obrátkach, keď je Linovi diagnostikovaná zriedkavá forma rakoviny. Liečba mu bráni vo výborne naštartovanej kariére. Lino prichádza o vlasy aj značnú časť hmotnosti. Je stále mladý a silný, preto sa zúčastňuje štúdie nového lieku, ktorý mu môže pomôcť. Má to však jeden háčik, Lino nevie, či dostane skutočný liek alebo placebo…

Sicília

Teraz skočím až na samotný koniec príbehu. Či sa podarilo Linovi poraziť rakovinu, nebudem prezrádzať. Na konci však prichádza Amy na Sicíliu a rozhodne sa tam aj zostať. Nie však sama….

Čo začalo ako ozajstné klišé, malo nakoniec úplne iný spád. V seriáli vidíme veľa lásky – nielen partnerskej, ale aj rodičovskej a súrodeneckej, vidíme tu kontrast medzi životmi ľudí, nádherné scény z Talianska. Nevyhneme sa úsmevným momentom. Pri pohľade na niektoré typické talianske prvky sa nedá nezasmiať. Ak ste citlivej povahy, určite si nachystajte aj balíček vreckoviek, lebo dojemnosť tu nechýba…