Miláno: jarné potulky a spoznávanie mesta

Miláno
Pohľad z dómu

Túžba preskúmať Miláno sa vo mne prebudila už veľmi dávno. Ako som však spoznávala iné oblasti Talianska, zrazu mi prišlo nezaujímavé a túžba oslabla. Už je takým mojím zvykom na jar zavítať na pár dní do Talianska. Hoci som plánovala navštíviť Neapol, nakoniec som sa rozhodla dať predsa len šancu Milánu a musím povedať, že príjemne prekvapilo.

Miláno je ľahko dostupné aj z Bratislavy a letenky sa dajú nájsť za veľmi prijateľné ceny. Treba však upozorniť na to, že sa letí do neďalekého Bergama a odtiaľ sa treba dopraviť do Milána. Nie je to žiaden problém. Letisko v Bergame sa radí medzi menšie a hneď ako vyjdete z letiska, ocitnete sa na zastávkach autobusov. Približne za hodinku dorazíte do Milána. My sme využili služby spoločnosti Terravision. Lístky sa dajú kúpiť online za zvýhodnenú cenu alebo aj priamo na letisku.

DUOMO DI MILANO

Keď počujem slovo „Miláno“, hneď sa mi vybaví obrovská gotická katedrála, ktorá stojí priamo v centre mesta. Táto katedrála je jedným z najväčších katolíckych kostolov na svete.  So stavbou začali už v 14. storočí a pokračovali niekoľko ďalších stoviek rokov, kým toto impozantné dielo dokončili. Nájdeme tu tisíce sôch, ktoré zobrazujú rôznych anjelov, ale aj diablov a známe osobnosti, ako napr. Danteho Alighieri. Do katedrály sa údajne zmestí  naraz aj 40 000 ľudí.

Miláno

Navštíviť katedrálu je možné ako veriaci, ale aj ako turista. Samozrejme, ako turista toho uvidíte viac, no vstupné niečo stojí. Môžete si vybrať z niekoľkých druhov vstupeniek, pretože každá obsahuje niečo iné a je za inú sumu. My sme si vybrali vstupenku, ktorá zahŕňala návštevu katedrály, peší výstup na jej strechu a návštevu múzea. Lístky sa dajú zakúpiť online na oficiálnej stránke katedrály alebo v predajni v jej blízkosti. Tam sa môžete rozhodnúť, či použijete automat alebo sa poradíte s poverenou osobou, ktorá vám vstupenky predá.

Poradie, v akom chcete jednotlivé miesta navštíviť, je na vás. Odporúča sa však začať výstupom na strechu katedrály (výťahom alebo pešo), pretože odtiaľ zídete priamo do jej vnútra. Hore vás čaká panoramatický výhľad na mesto a možnosť obdivovať „krivky“ mramorového dómu z väčšej blízkosti. Hoci nám v ten deň fúkalo, výstup jednoznačne stál za to. Zo strechy sme zišli dole do katedrály. Vnútorná časť je takisto veľkolepá a človek sa tam cíti ozaj veľmi maličký. Ohúria vás tu mohutné stĺpy, pestrofarebné okenné sklá, ale aj hudba.

Ako posledné sme navštívili múzeum. Pre mňa to bola menej zaujímavá časť, ale verím, že mnohých ohúri. V múzeu sa nachádza množstvo sôch, ale aj malieb, ktoré môžete z blízka obdivovať. Cez múzeum sa dostanete aj do Kostola sv. Gotarda.

LA SCALA

Existencia divadla La Scala bola želaním Márie Terézie a za to jej musíme byť naozaj vďační. Divadlo otvorili v roku 1778 a dnes je jednoznačne jedným z najznámejších divadiel na svete.

Divadlo môžete navštíviť ako diváci a zakúpiť si lístky na niektoré z predstavení alebo aj v tomto prípade ako turista. Turisti sa môžu zúčastniť prehliadky so sprievodcom – v talianskom, anglickom a francúzskom jazyku alebo ako jednotlivci. Ak sa rozhodnete pre návštevu so sprievodcom, zaplatíte viac, ale prejdete po vlastných aj väčšiu časť divadla. Jednotlivci tiež dostávajú priestor nahliadnuť do divadelnej sály, ale majú obmedzený počet prístupných lóží na konkrétnom poschodí. Nedá sa byť sklamaný ani v jednom prípade.

Divadelná sála

Okrem divadelnej sály, ktorú osvetľujú tisíce žiaroviek, uvidíte aj menšie múzeum plné obrazov osobností, ktoré v divadle pôsobili, kostýmov, ktoré boli použité, ale aj plagátov,  ktoré obsahovali zoznam predstavení. O histórií divadla a čo jednotlivé časti múzea reprezentujú sa môžete dozvedieť z app-ky, ktorú je možné zadarmo stiahnuť. Úprimne musím povedať, že mne sa múzeum veľmi páčilo.

La Scala
Múzeum

CASTELLO SFORZESCO

Castello Sforzesco je hrad, ku ktorému sa dostanete od Milánskeho dómu pešo asi za 20 min. Nachádza sa tu voľne prístupné nádvorie, cez ktoré sa dá prejsť až do parku Sempione, odkiaľ sa dostanete až k Mierovému oblúku. O tom však inokedy…

Hrad slúžil ako vojenská pevnosť a sídlili tu významné rody – Sforza a Visconti. Na výzdobe hradu pracoval aj Leonardo da Vinci. Dnes tu nájdeme obrovské múzeum. Ak sa tam vyberiete, vyčleňte si na návštevu niekoľko hodín. Je tu skutočne veľa rôznych miestností. Múzeum je rozčlenené na rôzne sekcie. Nájdeme tu neskutočné množstvo obrazov a malieb, sochy, ale aj veľa hudobných nástrojov.

Miláno ma príjemne prekvapilo a neľutujem, že som sa ho predsa rozhodla navštíviť. Na preskúmanie mesta nestačí len 1 deň, hoci by to mnohým napadlo. V tomto článku som sa rozhodla spomenúť len tri miesta, ktoré sme navštívili. Za vstup sme v tomto prípade aj platili. Niektorí z vás sú iste zvedaví, ako je to s výškou vstupného. Zaplatili sme 15 € za vstup do dómu, 12 € za vstup do divadla a 5 € za hrad (za 1 osobu). Pre mňa to neboli ani náhodou vyhodené peniaze. Počas nášho pobytu sme navštívili aj ďalšie miesta, ale tým venujem samostatný článok.

 

A presto 🙂