Miláno: čo vidieť a neminúť pri tom ani cent

Miláno
Arco della Pace

Milánu som jeden článok už venovala, teraz sa však chcem zamerať na to, čo sa dá v meste pozrieť a navštíviť zadarmo. Mnohí chcú vidieť kus sveta, no zároveň sa snažia ušetriť na vstupenkách. Sú tu aj takí, ktorých návštevy múzeí a galérií jednoducho nebavia. Myslím, že mesto dokáže vyhovieť rôznym ľuďom a ich preferenciám. 

Milánske kostoly

Začnem milánskymi kostolmi. Ako určite viete, je ich tu, tak ako v celom Taliansku, skutočne požehnane. Veriaci si prídu na svoje, ale nemyslím si, že kostoly sú niečo určené len veriacim. Zastávam názor, že nezáleží na tom, akého sme vierovyznania, kostoly a katedrály majú svoju kultúrnu, historickú aj umeleckú hodnotu. Stavby majú stovky rokov, v ich vnútri nájdeme veľakrát krásne maľby a sochy.

Kostol santa maria delle grazie

Kostol a dominikánsky kláštor Santa Maria delle Grazie má vyše 500 rokov. Vo vonkajšej časti vidíme farebné tehly, vnútri je skôr jednoduchší. Nachádza sa tu významná maľba – Posledná večera, ktorú namaľoval Leonardo da Vinci. Vstup do kostola je bezplatný, ak však chcete vidieť aj maľbu, tam je už poplatok a treba sa nahlásiť aj 3 mesiace vopred. Toto miesto je na zozname pamiatok UNESCO.

Kostol san Maurizio al monastero maggiore

Kostol San Maurizio al Monastero Maggiore pri pohľade z vonku nepôsobí veľmi zaujímavo. Vnútro však kvitne farbami. Je známy aj ako Milánska Sixtínska kaplnka. Stačí sa pozrieť dnu alebo v tomto prípade na fotografie a pochopíte prečo. Pri návšteve treba dať pozor, pondelky je kostol zatvorený.

Kostol San bernardino alle ossa

Len niekoľko stoviek metrov od Milánskeho dómu sa nachádza Kostol San Bernardino alle ossa. Je zaujímavé porovnať si dav ľudí pred Milánskym dómom s prázdnotou v tomto kostolíku. Pritom je taký zaujímavý! Neviem, či väčšinu turistov nezaujíma alebo o ňom len nevedia. Každopádne sme sa tam aspoň nemuseli tlačiť s množstvom ľudí.

Kostolík je z vonkajšej časti pekný, no vzhľadom na to, koľko je v Taliansku rôznych kostolov, by ma na prvý pohľad zrejme až tak nezaujal. To platí aj o vnútornej časti. Zaujímavá je kostnica, ktorá vznikla na ukladanie pozostatkov zosnulých, pretože na vtedajšom cintoríne nebolo dostatok miesta. Steny tu „zdobia“ ľudské kosti. Prišlo mi to veľmi zaujímavé, no musím povedať, že som nevydržala pozerať sa na to dlho. 🙂 Hlavný vchod v prednej časti budovy je vchod do kostola. Pre návštevu kostnice treba použiť vchod na ľavej strane.

Galéria viktora emanuela ii.

Obrovská nákupná pasáž postavená v 19. storočí priťahuje každodenne množstvo turistov. Pasáž sa nachádza priamo pri dóme, takže netreba ísť ďaleko. Stačí pár krokov a vidíte ďalšiu krásu. Do pasáže môžete, samozrejme, bezplatne vstúpiť. Dostanete sa cez ňu aj k divadlu La Scala. Či sa rozhodnete navštíviť niektorý zo značkových obchodov, ktoré sa tu nachádzajú, je na vás.

Galleria Vittorio Emanuele II.
Galleria Vittorio Emanuele II.

Mierový oblúk a park sempione

Park Sempione som spomínala aj v minulom článku, pretože sa sem dostanete aj z nádvoria hradu Castello Sforzesco. Na nádvorie sa tiež dostanete bezplatne. Park je rozľahlý a je z neho výhľad na známy Mierový oblúk (Arco della Pace). V parku stretnete mladšie aj staršie vekové kategórie a je to príjemná prechádzka. Nachádza sa tu aj vyhliadková veža Torre Branca. Vstup je však za poplatok.

Záhrady giardini pubblici indro montanelli

Mali sme šťastie a záhrady Giardini Indro Montanelli sme mali dostupné len pár minútok pešou chôdzou od nášho ubytovania. Je to príjemná prechádzka, ak sa chcete cestou do centra mesta zbaviť áut a obklopiť sa zeleňou. Na jar je to tu krásne rozkvitnuté. Nájdeme tu aj jazierko s rybami. Deti sa potešia vláčiku, na ktorom sa môžu za poplatok povoziť.

navigli

Názov Navigli označuje jednu z milánskych štvrtí. Zaujímavosťou sú kanály, po ktorých sa v minulosti prepravoval tovar. Dnes tu nájdeme rôzne bary a reštaurácie. Večer oblasť naozaj žije, ale môžete si tu dopriať jednoducho len príjemnú prechádzku.

Navigli

POTULKY PO MESTE

Počas nášho výletu sme sa presúvali väčšinou po vlastných, pretože náš dočasný domov sa nachádzal asi 20 min. od centra mesta. Iste, po pár dňoch nás už boleli nohy, tak sme posledný deň využili aj metro. Prechádzka po meste sa naozaj oplatí. Mesto je pekné, plné historických budov. Po meste premávajú električky z prvej polovice 20. storočia. Milovníkom modernej architektúry sa zas bude páčiť štvrť Porta Nuova a jej výškové budovy.

 

Miláno má skutočne svoje čaro. Oplatí sa navštíviť a nezostať len na námestí Piazza del Duomo, hoci je krásne. Ak máte nejaký ten deň nazvyš, preskúmajte trošku krásy mesta. Ako vidíte, dá sa všeličo vidieť aj v prípade, že chcete ušetriť na vstupenkách.