Amsterdam a okolie: viac než len marihuanový raj

Amsterdam

Moji študenti, takisto ako všetci, čo čítajú moje články a sledujú môj profil na Instagrame vedia, že keď cestujem, tak väčšinou do Talianska. Nie je tomu však vždy tak. Mesiac po návšteve Milána som sa vybrala na svoju úplne prvú návštevu Holandska.

Návštevu Amsterdamu som plánovala už koncom strednej školy. Z návštevy nakoniec nič nebolo a táto myšlienka potom šla niekam do úzadia. Tento rok sme sa rozhodli pre rodinný výlet a zvolili sme práve jarné obdobie, aby sme ešte stihli rozkvitnuté tulipány.

Amsterdam

Našou cieľovou destináciou bolo práve hlavné mesto Holandska, Amsterdam. Z Bratislavy sa tam, bohužiaľ, letieť nedá. Našťastie, Viedeň je blízko a tá má bohatšiu ponuku letových spojení, takže v prípade záujmu to môžete využiť.

Ako som už spomínala, v našom prípade šlo o rodinný výlet a leteli sme preto z Mníchova. Po príchode na letisko Schiphol sme rýchlo sadli na vlak smerom do Zaanse Schans, kde sme bývali. Bolo skutočne veľkou výhodou, že sme nemuseli riešiť žiaden shuttle bus. Síce sme museli počas našej cesty absolvovať jeden prestup, ale doprava v Holandsku je jednoducho skvelá! V Amsterdame sa dá využiť vlak, metro aj autobus a všetko naozaj funguje. Nemusíte sa báť, že zmeškáte nejaký spoj a potom zabijete hodinu času čakaním na ďalší. 

Ak nie ste ubytovaní v centre mesta, čomu rozumiem vzhľadom na ceny, oplatí sa investovať do lístkov platných niekoľko dní. Je niekoľko možností,z ktorých si vybrať. My sme si zvolili Amsterdam&Region Travel Ticket platný 3 dni. Nie je to celkom lacná záležitosť, 1 osoba zaplatí za cestovné niečo málo vyše 40 €. Ak by ste si zrátali všetky svoje cesty a porovnali so súčtom cien jednotlivých cestovných lístkov, zistíte, že sa to naozaj oplatí. Pre lístok (resp. kartičku) sme sa rozhodli práve preto, že sme chceli cestovať aj mimo Amsterdam. Vďaka tomu sme nemuseli kupovať extra lístok na dopravu do Keukenhofu a na pláž v mestečku Zandvoort. K týmto kartičkám sa dostanete napr. na hlavnej vlakovej stanici v centre Amsterdamu v predajni I amsterdam. Nezabudnite, že kartu musíte označiť pred každou jazdou a aj po nej (priložením).

Centrum

Zvyčajne sa snažím navštevovať rôzne múzeá, galérie a iné pamiatky, ale teraz to bolo iné. Možno je to tým, že kultúra krajiny mi nie je blízka. Neštudovala som holandčinu, takže som sa krajine počas školy nejak nevenovala. Bolo však pre mňa zaujímavé pozorovať miestnu architektúru, ktorá je úplne odlišná od tej, na ktorú boli moje oči zvyknuté. Je to iné, no stále krásne.

Kúsok od hlavnej vlakovej stanice sa nachádza Bazilika sv. Mikuláša. Dá sa tam pohodlne prejsť po vlastných a vstup je zdarma. Je možné, samozrejme, ísť v prípade záujmu aj na omšu (v holandčine, angličtine aj španielčine).

Ako turisti sme využili aj výletnú plavbu po kanáloch. Vďaka tomu sa dozviete niečo o histórií mesta. Nevynechali sme ani múzeum voskových figurín Madame Tussauds. Nájdeme tu figuríny hercov (Leonardo di Caprio, Johny Depp, Robert Patinson), politikov (Angela Merkel), spevákov (Lady Gaga), DJ-ov (Tiesto, Armin van Buuren) a veľa ďalších. 

 

Čo ma nadchlo, okrem už spomínanej dopravy, bol fakt, že keď som niečo potrebovala od miestnych zistiť, nemusela som začínať rozhovor vetou „Do you speak English?“, jednoducho som začala rozprávať a oni reagovali. Na to by som si vedela veru zvyknúť. Na druhej strane, častá „vôňa“ marihuany kdekoľvek na uliciach nebola nič pre mňa

zaanse schans

Zaanse Schans je pokojná oblasť (až kým nepríde autobus plný turistov), kde sme tých pár dní nocovali. Vzdialenosť od úplného centra Amsterdamu je okolo 15 km, no oproti centru je to oáza pokoja sprevádzaná vôňou kakaa. Počas prechádzky sa ocitnete v 18.-19. storočí. Obdivujete architektúru domčekov a veterné mlyny. Všade navôkol je ticho a pokoj (až do chvíle, kým sa neobjaví zájazdový autobus). Oblasť bola skvelou voľbou na ubytovanie. Môžem odporučiť aj chutnú indickú reštauráciu Kathmandu Kitchen. S manželom si zvykneme vyberať reštaurácie, ktoré majú hodnotenie aspoň 4,3, a ktoré majú veľký počet hodnotení. Urobili sme výnimku, ale vyplatilo sa. V inej reštaurácií, neďaleko tejto, som zas mala tú najhoršiu pizzu. Údajne šlo o taliansku reštauráciu, ale no, poviem vám, že na letisku Schiphol majú oveľa chutnejšiu pizzu.

Haarlem a Zandvoort

Jeden deň sme využili na prechádzku po „malom Amsterdame“, a teda mestečku Haarlem. Šlo o prestupnú zástavku cestou na Zandvoort Beach. Ako z názvu vyplýva, šli sme sa pozrieť na pláž. Bolo to veľmi príjemne strávené popoludnie. Voda síce nebola ani náhodou teplá, no našlo sa niekoľko odvážlivcov, ktorí sa kúpali. Ja som sa odvážila do vody vstúpiť len s vyhrnutými nohavicami. Piesok na pláži bol krásne biely a slniečko svietilo, ale ani vonkajšia teplota (17 °C), nebola pre mňa prijateľná na kúpanie. Nič nám však nebránilo v príjemnom posedení na pláži pri drinku.

keukenhof

Jednou z vecí, čo sme chceli v Holandsku určite vidieť, boli tulipány. Narazili sme na internete na Keukenhof. Faktom je, že je to úplne turistické miesto. Ľuďmi sa to len tak hemží, ale je to nádherné miesto. Nie je dovolené len tak vstúpiť na akékoľvek tulipánové pole v Holandsku, preto sme sa rozhodli pre túto alternatívu a napriek tomu množstvu ľudí neľutujem, že sme tam šli. Záhrady sa nachádzajú asi 30 km od Amsterdamu.

Bol to krátky, ale intenzívny výlet plný farieb, vôní a chutí. Holandsko nepatrí medzi lacné krajiny, ale oplatí sa ho navštíviť. Pýši sa svojou inakosťou a otvorenosťou. Osobne ma potešila aj pestrá ponuka bezlepkových, vegetariánskych a vegánskych jedál. Inde som sa zatiaľ s takou ponukou nestretla. Takže si tu mnohí prídu na svoje aj v tej oblasti.