Malta: návrat k známemu a objavovanie neznámeho

Malta - Comino

Maltu som zažila už pred niekoľkými rokmi pracovne a aj ako turistka. Vtedy som ešte netušila, že sa tam vrátim. Niekoľko týždňov po návrate domov mi kamarátka oznámila, že opúšťa rodné Maďarsko a práve Malta sa stane jej novým domovom.

Musím povedať, že som bola aj trochu prekvapená, keďže ostrov je malý a v našich končinách je typickejšie sťahovať sa skôr na západ. Na druhej strane, na Malte sa dá slušne využiť taliančina a to určite zavážilo pri jej rozhodovaní, pretože ju študovala na univerzite. Vďaka taliančine sme sa aj spoznali – na Erasmus+ pobyte v Udine, na prednáške z talianskej literatúry. Dali sme sa do reči a odvtedy sme kamarátky. 

Malta: návrat k známemu

Malta v skutočnosti pozostáva z 3 ostrovov – ten hlavný je Malta, nasleduje Comino a Gozo. V minulosti som navštívila všetky tri, počas tohto pobytu len Maltu a Comino. Na výlet som sa vybrala v prvej polovici júna. Ak sa chystáte na Maltu, pokiaľ máte možnosť, určite je lepšie vyhnúť sa mesiacom júl a august kvôli turistom, ale aj kvôli horúčave. Je to ostrov, kde je vysoká vlhkosť, čo ešte pridáva na pocitovej teplote.

O návšteve mesta Mdina, o Vallette aj o Modrej lagúne som sa zmienila už predtým TU. Tieto miesta som navštívila znova, pretože sú to moje top 3 miesta, ktoré tam nájdeme. Bolo to tak predtým a aj to tak zostáva. 

Pokiaľ ide o verejnú dopravu, musím konštatovať, že rýchlosť sa nezmenila. Treba cestovať dlho aj krátke vzdialenosti a autobusy často meškajú. Sú však moderné, klimatizované a väčšinou v nich funguje aj wifi. Miestni obyvatelia cestujú zadarmo. Turisti si môžu kúpiť lístky v hotovosti alebo platiť kartou v autobuse. Ďalšou možnosťou je kúpa Tallinja Card. Dá sa vybrať s niekoľkých možností, napr. neobmedzené cestovanie na 7 dní za určitú sumu a pod. Dôležité je pripomenúť, že na Malte sa jazdí po ľavej strane, keďže ide o bývalú britskú kolóniu a na autobusy treba mávať, ak chcete, aby vám zastavili.

Malta: objavovanie neznámeho

blue grotto

Blue Grotto som videla v minulosti len z diaľky. Mali sme namierené do jaskyne s manželom, avšak keď sme dorazili na miesto, zistili sme, že člny nepremávajú kvôli rozbúrenému moru. Na toto treba dávať pozor. 

Výlet na člne trvá niekoľko minút, asi tak do pol hodinky. Blue Grotto je hlavná jaskyňa, ale v skutočnosti sa navštevuje niekoľko jaskýň. Na miestach, kde je plytká voda, má more nádhernú farbu. 

rabat

Rabat

Rabat sa nachádza hneď vedľa mesta Mdina. Ide v podstate o také predmestie. Architektúrou pripomína veľmi Mdinu. Z jedného miesta na druhé sa dá jednoducho a rýchlo prejsť peši. Obdivovať pri tom môžete architektúru.

Ak tu chcete navštíviť niektoré z kultúrnych pamiatok, miesto ponúka napr. Baziliku sv. Pavla pomenovanú po apoštolovi Pavlovi, ktorý tu vraj strávil 3 mesiace. Kúsok vedľa je múzeum a tiež vstup do katakomb

pláže: mellieha bay a Pretty bay

Tieto dve pláže sa nachádzajú na opačných koncoch ostrova. Mellieha Bay je na severe, Pretty Bay na juhu. Obe miesta majú peknú pláž a nádherné more. Osobne však preferujem pláž Mellieha, pretože tam je normálne WC a krajší výhľad. Na oboch miestach nájdete občerstvenie a dajú sa prenajať slnečníky a lehátka. Pretty Baynižšie ceny.

Mellieha Bay
Mellieha Bay

Praktické info

Na záver ešte pridávam praktické info pre dovolenkárov. Samozrejme, ceny sú platné tento rok, čo bude neskôr, uvidíme.

Cena cestovného lístka: 2 €/1 jazda bez zľavy, platnosť lístka je 2 h.
Cena slnečníka a 2 lehátok:
Comino: 25 €
Mellieha Bay: 15 €
Pretty Bay: 13 €

Vstupné:
Blue Grotto: 10 €
Saint John’s Cathedral: 15 €

Čísla autobusov:
Blue Grotto: 74, 201
Mellieha Bay: 41, 49, 101, 221, 222
Pretty Bay: 82, 210, X4

Čísla autobusov sú orientačné, záleží od toho, kde začínate svoju cestu. Autobusy však premávajú v hojnom pošte, zvyčajne každých 30 min. ide ďalší. Častokrát môže dochádzať k prestupom, treba sledovať názvy zastávok v autobuse. 🙂

Ghar ir-Rih

Môj pobyt na Malte síce skončil, ale už teraz viem, že nebol posledný. Je tam ešte niekoľko miest, ktoré by som rada preskúmala. Keď sa tak stane, určite sa podelím o informácie. 🙂