Horúca Sicília a Luckino dobrodružstvo s taliančinou

Sicília - kurz taliančiny

Lucka sa na mňa obrátila pred mesiacmi s chuťou pustiť sa do mentoringu taliančiny. Už z jej prvej správy som pochopila, že ide o pokročilú študentku a mala som pocit, že pôjde o veľkú milovníčku tohto jazyka a krajiny. Nemýlila som sa. Popri práci a starostlivosti o rodinu trávi čas aj štúdiom a toto leto sa rozhodla absolvovať aj jazykový pobyt v meste Trapani, na ostrove Sicília. Poprosila som ju teda, aby sa podelila o svoje skúsenosti. Práve vďaka tomu vznikol tento článok.

 

Ďakujem za ochotu podeliť sa o svoje skúsenosti. Na začiatok budem rada, ak nám priblížiš trošku, prečo si sa vôbec začala učiť po taliansky.

Nie je za čo, s radosťou sa podelím o svoje skúsenosti. Radosť bola a je mojou motiváciou, prečo sa učím po taliansky. Páči sa mi tá známa talianska radosť zo života, z jedla, z akýchkoľvek drobností a ich pozitivizmus. Taliani radosť zo života podľa mňa vyjadrujú aj melodickosťou svojho jazyka a emóciami, ktoré do reči vkladajú. Pre mňa to bola láska na prvé počutie už kedysi veľmi dávno, keď som ako dieťa absolvovala cestu autobusom(!), pochopiteľne neklimatizovaným, z Humenného na Sicíliu, kde sme bývali v stanoch a spali na skladacích kempingových posteliach. Pre mňa najlepšia dovolenka v mojom detskom živote! (Mame aj po skoro 30 rokoch naskakuje pri tej predstave husia koža :-D) Pizza bola, aj obrovské gelato bolo a niekde tam má pôvod aj moja láska k taliančine. Učiť som sa ju začala omnoho omnoho neskôr a naozaj iba preto, lebo som to vždy chcela. A tak si plním svoj sen.    

Toto leto si absolvovala kurz taliančiny v Trapani. Ako prebiehal kurz a vyučovanie? (Trvanie kurzu, zaradenie a ukončenie kurzu, počet lekcií, ich náplň, lektori...)

Kurz v škole Virgilio (https://scuolavirgilio.com/) v Trapani na Sicílii. Bol výborný a trval dva týždne. Počet týždňov si môže každý zvoliť podľa vlastných časových možností. Naša lektorka Vitalba bola samozrejme rodená Sicílčanka. Áno, hovorila veľa, rýchlo a aj rukami 😊 Spoznala som ju zhruba mesiac pred začiatkom kurzu na online pohovore, kde si overila moju úroveň jazyka a zaradila ma do príslušnej úrovne. Pred tým som ešte vyplnila test. Na moje veľké prekvapenie, a potešenie, sme prvý týždeň boli v skupine iba dvaja, ja a jeden nemecký študent, ktorý hovoril veľmi dobre, takže hodiny plynuli v svižnom tempe. Každý deň sme začínali o 9:30 a čakali nás 3 hodiny (2 x 90 min.) vyučovania. Gramatika a konverzácie sa plynule prelínali, takže sme nemali, ako to zvyčajne býva, jeden blok s výlučne gramatickými cvičeniami a druhý blok konverzačný. V druhom týždni k nám pribudol ešte jeden Nemec a dve Holanďanky. Lektorka sa nám počas tých dvoch týždňov našťastie nemenila, Vitalba bola skvelá a jeden deň nám dokonca doniesla olivový olej zo svojich olivovníkov a spravili sme si malú ochutnávku s čerstvým chlebom a oreganom. Kurz som ukončila získaním certifikátu na úrovni B2. Záverečný test som písať nemusela. 

Prečo si sa rozhodla pre túto konkrétnu školu?

Chcela som ísť na miesto, kde by som mohla kombinovať školu a oddych na pláži. Pred pár rokmi som si to vyskúšala v Toskánsku a bola to príjemná kombinácia. Z Bratislavy sa veľmi pohodlne lieta do Trapani na Sicílii a tak som si povedala, že je ten pravý čas ísť na granitu al limone.

Ostrov si navštívila práve v období požiarov. Bolo cítiť strach/obavy miestnych ľudí, napr. z učiteľov?

Obavy bolo cítiť, dym vo vzduchu našťastie nie, keďže požiare sa vyskytovali viac v oblasti Palerma vzdialeného asi hodinu a pol autom od Trapani. Domácich veľmi mrzelo, že zhorelo okolie antického archeologického parku Segesta. Fotografie a videá, ktoré som z okolia Palerma videla, boli naozaj desivé.  

Vieš si predstaviť návštevu kurzu v danej škole aj v zimnom období? Prečo áno/nie?

S ohľadom na kvalitu vyučovania určite áno, ale v zime by som si skôr vybrala školu v niektorom väčšom meste. Tu som po vyučovaní mierila rovno na pláž, ale v zime by som si v Trapani zvolila buď super-intenzívny kurz s lekciami aj popoludní, alebo by som radšej šla napríklad do Florencie a poobedia strávila cestovaním po okolí či túlaním sa po meste. 

Ako si trávila voľný čas? Organizovala škola aj nejaké výlety po ostrove pre študentov?

Škola organizovala komentovanú prehliadku mesta, zvykne brávať študentov aj do Palerma na celodenný výlet (to sa ale z dôvodu požiarov v okolí nekonalo) a pravidelné aperitivo s učiteľmi zo školy, ich kamarátmi a v podstate s hocikým, kto mal chuť sa pridať. Akcií v meste a v blízkom okolí bolo naozaj veľa a vždy sme niekoľko možností na výber.

Sicília - kurz taliančiny

Najviac sa mi páčilo aperitivo, bolo to také milé autentické a spontánne stretnutie. Cítila som sa ako domáca, najmä keď som si uvedomila, že sa s Talianmi bez problémov rozprávam o spotrebných daniach. (!) 😊

Je niečo, čo ťa na Sicílii prekvapilo (pozitívne alebo negatívne)?

Prekvapilo ma, ako rýchlo som v Trapani zapadla a okamžite mala pocit, že sa cítim ako doma.

Odporučila by si tento kurz aj ďalším študentom?

Tisíckrát áno. 😊

Verím, že ak zvažujete, či vycestovať na jazykový pobyt alebo ste rozhodnutí ísť, no neviete kam, tento článok vám pomôže. Ak nad tým neuvažujete, možno sa inšpirujete alebo sa aspoň na chvíľu pozastavíte a zasnívate…


A presto!