3 jazykové tipy, ktoré Vám uľahčia Vašu cestu

jazykové tipy

Súčasný svet je plný koučov, mentorov aj lektorov, ktorí radia, ako sa učiť cudzí jazyk. Napriek tomu ešte stále značné množstvo ľudí bojuje s tým, že nevie, ako začať alebo ako pri učení zotrvať. Motivácia častokrát rýchlo príde, ale rovnako rýchlo aj odíde – či už z dôvodu nedostatku času alebo straty motivácie, keď vidia, že to nejde tak rýchlo a jednoducho, ako si predstavovali. 

Rozhodla som sa dať všetkým 3 tipy, nad ktorými by sa mal zamyslieť každý, kto sa učí cudzí jazyk a našiel sa v popise vyššie alebo tiež tí, ktorí sa plánujú začať učiť. Tieto tipy vychádzajú z mojich skúseností lektorky a študentky.

minimalizmus

Máme to šťastie, že žijeme práve v takej dobe, v akej žijeme. Sme obklopení neustále sa rozvíjajúcimi technológiami, máme veľké množstvo možností na zlepšenie a zjednodušenie života. Týka sa to práve aj oblasti vzdelávania a učenia sa. Sú dostupné rôzne online kurzy, ktoré v minulosti bolo možné navštevovať len osobne. Vďaka tomu vieme ušetriť čas, ktorý by sme inak strácali cestou do jazykovej školy. Jazykoví lektori sú aktívni, tvoria rôzne podcasty, YouTube videá, programátori vyvíjajú stále nové aplikácie na učenie slovnej zásoby a vznikajú stále nové a nové webové stránky, kde nájdeme gramatické cvičenia, vysvetlenia gramatiky a podobne.

Za toto všetko môžeme byť skutočne vďační. Na druhej strane, keď sa odhodláte učiť sa nejaký jazyk alebo sa ho už učíte, môže sa stať, že budete prehltení všetkými tými zdrojmi. Nebudete vedieť, čo si vybrať, kde začať. Môže sa stať, že budete mať v mobile 4 rôzne aplikácie na učenie slovíčok, v každej aplikácií uložené niečo iné. Občas nebudete vedieť, v ktorej z nich sa nachádza slovíčko, ktoré ste zabudli, ale viete, že ste si ho do jednej z aplikácií poznačili.

Skúste si teda urobiť taký menší digitálny detox, ktorého výsledkom bude napr.:

  • jedna aplikácia, ktorú budete používať na učenie slovíčok,
  • jeden podcast, ktorý budete pravidelne počúvať (samozrejme, keď si vypočujete všetky epizódy, nemusíte čakať na vydanie ďalšej, môžete si pridať ďalší podcast),
  • jedna webová stránka, kde budete trénovať gramatiku/čítanie atď.

systém

Ak ste si tie správne zdroje už našli, snažte sa vytvoriť si návyk. Nemusí to byť jednoduché a pokiaľ sa Vám to nepodarí za „ideálnych“ 21 dní, nezúfajte, len ďalej pokračujte a pokúste sa vytvoriť si určitý systém v učení. 

Ideálne je striedať si aktivity na precvičenie všetkých jazykových zručností. Samozrejme, treba brať do úvahy aj naše časové možnosti, takže je pochopiteľné, ak nebudete každý deň trénovať hodinu písanie, ďalšiu hodinu posluch, rozprávanie atď. Skúste si aktivity rozdeliť, prípadne rôzne kombinovať. Jeden deň si môžete napr. vypočuť podcast pri varení a potom zapísať pár nových slovíčok, ďalší deň pôjdete k lekárovi, tak si čakanie skrátite vďaka aplikácií na učenie slovíčok, iný deň si zas prečítate pár strán z knihy alebo nejaký článok v jazyku, ktorý sa učíte.

úprimnosŤ

Posledný bod je občas najnáročnejší. Treba sa zamyslieť a byť kritický voči svojej osobe. Častým problémom je nedostatok času na učenie. Ale máte ho skutočne nedostatok? Deň má 24 h a ja sama by som bola občas radšej, keby bol dlhší. Bohužiaľ, nejde to zmeniť. Všetci máme rovnaký čas k dispozícií a je len na nás, ako s ním naložíme.

Sú povolania, ktoré sú časovo a energeticky náročné. V kombinácií so starostlivosťou o maloleté deti alebo chorého príbuzného môže byť skutočne náročné nájsť si čas ešte aj na učenie. Na druhej strane, mnohí ľudia trávia veľa času na sociálnych sieťach sledovaním obsahu bez akejkoľvek pridanej hodnoty. V takom prípade sa treba naozaj pozastaviť a zamyslieť, či ten čas skutočne nemám alebo mám len iné priority.

Prajem veľa síl na náročnej, ale krásnej jazykovej ceste.♥️

jazykové tipy