Taliančina pre začiatočníkov:

La leggenda di San Nicola

Taliančina pre začiatočníkov - San Nicola

Včera som sa rozhodla uverejniť na svojom Instagrame trošku iný príspevok než zvyčajne. Zvyčajne zdieľam príspevky so slovnou zásobou, gramatikou, nejaké zaujímavosti a tipy, ale tentokrát som si povedala, že poteším všetkých, ktorí majú aspoň základné znalosti taliančiny.

Pre začiatočníkov nemusí byť vždy jednoduché nájsť texty, ktorým by porozumeli, hoci sú stále viac a viac dostupné. Keďže sa oslavoval Mikuláš, rozhodla som sa „porozprávať“ legendu o tomto svätcovi. Text je písaný po taliansky. Dala som si však záležať, aby v ňom boli použité jednoduché slová a aby obsahoval slovesá len v prítomnom čase. Na konci textu som pridala aj niekoľko náročnejších slovíčok.

 

San Nicola

San Nicola nasce nel 270 in Turchia. La sua famiglia è molto ricca. Purtroppo, i suoi genitori muoiono e lui va a vivere con suo zio. I genitori gli lasciano molte ricchezze. 

Un giorno, Nicola salva tre ragazze. Le ragazzo vivono con il loro padre. La famiglia è povera e le ragazze non possono sposarsi perché non hanno una dote. Senza mariti, le ragazze sono costrette a prostituirsi.

Nicola decide di aiutarle. Durante la notte, comincia a lanciare verso la loro finestra sacchi pieni d’oro. Quando vedono tutti questi soldi, sono molto felici e le ragazze possono finalmente sposarsi.

Il vocabolario

la dote – veno

la ricchezza – bohatstvo

lanciare – hodiť, hádzať

il sacco – vrece

essere costretto a fare qualcosa – byť nútený niečo robiť

Tak ako? Porozumeli ste? 😊