Radosť v daždi: Treviso, Benátky a Murano

Treviso
Treviso

Pomerne rýchlo a lacno sa vieme dostať do Talianska vďaka letom z Viedne do Trevisa. Letí sa krátko, letenky sú častokrát naozaj lacné, tak to treba využiť. Občas potrebuje človek „vypnúť“, krátky výlet padne vhod, preto som sa rozhodla navštíviť Treviso na predĺžený víkend (od piatka do pondelka). Spiatočná letenka ma vyšla približne 30 €.

Cesta a parkovanie vo viedni

Leteli sme z Viedne, čo znamená, že sme museli rozmýšľať aj nad dopravou do Viedne. Samozrejme, dá sa cestovať vlakmi alebo kombináciou vlak + autobus. My sme sa tentokrát rozhodli ísť autom a to nechať blízko letiska (nie priamo pri letisku kvôli cenám). Využili sme parkovisko TOM parking vo Schwechate. Na tie 4 dni nás parkovanie stálo približne 25 €.

Parkovisko sa nachádza niekoľko metrov od vlakovej stanice Kaiserebersdorf, odkiaľ chodí vlak priamo na letisko každých 30 min. a cesta trvá 9 min. (3 zastávky). Parkovisko si zaplatíte vopred, auto po príchode necháte zaparkované na parkovisku, nie je tam žiadna rampa. Pri odchode z parkoviska vďaka zelenému svetlu viete, či je všetko v poriadku, či netreba nič doplatiť. 

Treviso, benátky a Murano

Treviso

Letisko v mestečku Treviso je malé a nachádza sa v blízkosti centra. Je možné využiť služby shuttle busu, my sme dali prednosť klasickému autobusu. Pri letisku sa nachádza zastávka, z ktorej vás autobus (101/102/103) zvezie priamo do centra do 20 minút. Lístky si môžete kúpiť v mobilnej aplikácií MoMUp alebo u šoféra v autobuse. V autobuse sú však lístky drahšie a môže sa vám stať, že už sa vám lístok neujde, pretože šofér má pri sebe len obmedzený počet. 🙂 My sme vystúpili na autobusovej stanici v centre mesta. Treba však dávať pozor, pri ceste naspäť sme nastupovali na autobus na zastávke Viale Cairoli Bivio Baracca, pretože z autobusovej stanice nešiel. Aspoň teda nie ten klasický autobus. Odtiaľ je možné nastúpiť na autobus, ktorý chodí len na letisko (o niečo vyššia cena). Ten náš bol spoj do Padovy.

Treviso je malé a pokojné mesto, takže ak hľadáte pokoj a ticho, bude tou správnou voľbou. Prechádzky vám spríjemnia fotogenické kanály. Určite nezabudnite ani na návštevu fontány Fontana delle tette. Dnes z nej vyteká voda, ale údajne v minulosti z nej tieklo víno.

Fontana delle Tette
Fontana delle Tette

Benátky

Z Trevisa je to len na skok do Benátok. Vo vlaku strávite 30-40 min. a ocitnete sa na zastávke Venezia Santa Lucia. Nebola to moja prvá návšteva Benátok, tak sme tam strávili len jeden deň. Prišli sme s cieľom vidieť masky v uliciach, keďže ešte prebiehal karneval, ale aj pozrieť si Katedrálu sv. Marca a ostrov Murano.

Tento rok som sa konečne dostala aj do vnútra katedrály. Pôvodný plán bol objednať si lístky online. V minulosti som pri návšteve Benátok nemala chuť čakať v nekonečnej rade ľudí a vždy som si povedala, že „nabudúce sa tam dostanem“. Lístky som kontrolovala asi dva dni pred plánovanou návštevou a bol ich dostatočný počet. Celá situácia bola šťastím v nešťastí. 

S vedomím, že lístkov, je dostatok, som sa s nákupom neponáhľala. Deň pred návštevou som šla v pokoji rezervovať lístky a bolo zrazu všetko vypredané. Našu návštevu katedrály sme teda rovno spojili s nedeľnou omšou. Výsledkom bolo, že sme katedrálu nakoniec videli zdarma. 🙂 Zdôrazňujem však, že na omšu sme chceli ísť. Ak by sme sa nedostali na omšu do katedrály, vybrala by som nejaký kostolík v Trevise.

Ak ste nenavštívili kníhkupectvo Acqua Alta, vrelo odporúčam. Ide o veľmi netradičné kníhkupectvo, kde nájdete používané aj nové knihy rôznych cenových kategórií. Steny sú plné kníh, vnútri nájdeme aj gondolu. Ani v tomto prípade nejde o miesto, ktoré by turisti nepoznali, takže je pravdepodobné, že sa budete vnútri budete predierať pomedzi ľudí alebo čakať v rade, aby ste si mohli urobiť fotku. Keď som navštívila toto miesto prvýkrát pred niekoľkými rokmi, situácia bola trošku iná, no aj napriek tomu kníhkupectvo určite stojí za povšimnutie.

MURANO

Na ostrov Murano sa dostanete jednoducho. Nastúpiť na vaporetto môžete na rôznych miestach v Benátkach. My sme zvolili tú, vďaka ktorej sme mali po mori najkratšiu plavbu, a teda F.te Nove „B“ z Piazzale Roma. Chceli sme si pozrieť Múzeum skla, nemali sme už veľa času nazvyš, tak sme vystúpili na zastávke „Museo“. Cestou späť sme sa však prešli po ostrove a nastúpili na vaporetto inde.

 

Turistické info:

Cena vaporetto: 9,50 €/jedna cesta

Cena vstupenky do múzea: 10 €

Vstup do kníhkupectva Acqua Alta: zdarma

Počas týždňa je možné výrobu skla aj sledovať. Keďže sme navštívili ostrov a múzeum v nedeľu, túto možnosť sme nemali, ale múzeum bolo pekné a priniesli sme si aj niečo na pamiatku. 🙂

Benátky sú rozprávkovým miestom bez ohľadu na to, aké je ročné obdobie. Mestečko treba navštíviť, je to historický a kultúrny klenot. Nebola to moja prvá návšteva a pochybujem, že bola posledná. Návšteva Murana priniesla „niečo nové“ a v Trevise sme si oddýchli vďaka tichu, krásnym prechádzkam a tiež kávičke s cup cakes v Camelia Bakery. 🙂