Ako sa prinútiť k učeniu?

angličtina, taliančina či iné jazyky

angličtina, taliančina

„Ako sa prinútiť k učeniu?“ Nezáleží na tom, či daným jazykom je angličtina/taliančina/iný jazyk, s týmto problémom sa trápi nejeden študent. Na Instagrame som sa pýtala svojich sledovateľov, o čom by si radi prečítali nový článok na blogu. Jedna z odpovedí obsahovala práve túto otázku, preto som sa rozhodla k nej vyjadriť. Vychádzam pri tom z vlastnej skúsenosti a tento spôsob nemusí platiť na každého, no verím, že minimálne stojí za vyskúšanie.

Motivácia

Jedným zo základných predpokladov pre úspešné štúdium je mať správnu motiváciu, správny cieľ. Prečo sa daný jazyk vôbec učím? Aké sú moje očakávania? V prípade, že sa učíme angličtinu/taliančinu, príp. iný jazyk preto, aby sme získali lepšiu prácu, aby sme vedeli komunikovať s rodinou nášho partnera, naša motivácia je silná (alebo by aspoň mala byť) a to náš ženie vpred. Občas si však možno tento náš cieľ pripomenúť treba pripomenúť, a to práve v momente, keď vieme, že by sme sa mali ísť učiť, ale nechce sa nám.

malé kroky

Určite je lepšie začať pomalšie a pri učení zotrvať, než pustiť sa rýchlo do učenia a ešte rýchlejšie s tým skončiť. Ľudia si často predstavujú, ako po 2-3 mesiacoch budú komunikovať v cudzom jazyku. Musíme byť realisti. Za ten čas sa dokážeme naučiť základné frázy a vieme urobiť veľmi pekný pokrok, no netreba ma nerealistické očakávania. Je to dôležité aj práve preto, aby sme štúdium nevzdali pri prvých neúspechoch.

 

Malé kroky súvisia aj s časom, ktorý trávime učením. Ak skutočne bojujeme sami so sebou a je pre nás ťažké presvedčiť sa, aby sme sa konečne začali učiť, stojí za zváženie, ako často a koľko sa učíme. Skúsiť si rozdeliť učenie do niekoľkých dní v týždni (ideálne na každý deň) je vhodné, aby sme si vytvorili správny návyk. Učeniu sa venujte vždy len pár minút. Časom zistíte, že túto aktivitu robíte v podstate automaticky a nebudete sa musieť premáhať. Následne môžete čas strávený učením znova predĺžiť. K tejto téme odporúčam aj knihu Atómové návyky od Adama Granta.

 

angličtina, taliančina

všade, Kam sa pozrieš

Obklopiť sa jazykom je na našej jazykovej ceste nevyhnutné. Samozrejme,  nastavenie mobilu alebo gmailu do angličtiny/taliančiny, počúvanie podcastov, self-talk, písanie a iné spôsoby, sú dôležité. V tomto prípade však hovorím o tom, že by sme mali mať „učenie“ stále na očiach. Na pracovný stôl si môžeme položiť jazykovú učebnicu, k posteli si môžeme dať cudzojazyčnú knihu a pod. Vďaka tomu sa nám bude naša „úloha“ stále pripomínať.

odmena

Táto časť bude pre mnohých tou najlepšou. Skúste si učenie spojiť s niečím príjemným. Zaveďte do svojho štúdia nejakú rutinu alebo rituál, ktorý si budete s učením spájať. Môže ísť o šálku dobrej kávy/čaju/zákusok, sviečku alebo čokoľvek iné. Pointou je, že sa budete na vašu odmenu tešiť a s väčšou chuťou sa pustíte do učenia.

Každý je iný a na každého môžu platiť iné metódy. Mne pomáhajú „triky“ spomínané vyššie, tak ich vyskúšajte a uvidíte, ako sa vám osvedčia.😊