Koncom júna sme navštívili Neapol, hlavné mesto regiónu Kampánia. Očakávali sme, že kolíska pizze nás očarí chuťami a nezostali sme sklamaní. Kampánia však nie je iba Neapol. Región ponúka toho veľa všetkým, ktorí o jeho objavovanie majú záujem.
Pompeje vám určite niečo hovoria. Pozostatky mestečka zničeného sopkou Vezuv v roku 79 n.l. sa dajú pohodlne navštíviť. Vlak vás odvezie z Neapola až na zastávku „Pompei-Scavi“ za približne polhodinku. Po vystúpení z vlaku je to už len pár krokov k vstupu do archeologického parku, ktorý si môžete pozrieť sami, so sprievodcom alebo začať so sprievodcom a po asi 2 hodinách pokračovať v prehliadke samostatne.
Archeologický park je rozľahlý, v letnom období treba mať so sebou dostatok vody. Našťastie sa tú nachádzajú fontánky, kde si vodu môžete doplniť. V areáli sa nachádzajú pozostatky rôznych budov – kostolov, administratívnych budov, námestia a dokonca aj amfiteáter, kde je možné pozrieť si a vypočuť aj koncerty.
Ide jednoznačne o jednu z najznámejších sopiek na svete aj vďaka svojej povesti sopky, ktorá spôsobila obrovskú tragédiu v mestečku Pompeje. Sopka je stále aktívna, môžete aj pri jej návšteve vidieť vychádzajúcu paru. Samozrejme, sopka je naďalej študovaná a sledovaná, pretože jej výbuch dokáže spôsobiť obrovské škody na majetku, ale hlavne na životoch ľudí.
Vrchol sopky je v súčasnosti vo výške 1277 m.n.m., v minulosti bola oveľa vyššia. Sú 3 spôsoby ako sa tam dostať – výletným autobusom, verejnou dopravou alebo pešo. Môže ísť o krásnu turistiku, ale keďže bolo horúco a veľa sme kráčali už niekoľko dní predtým, rozhodli sme sa pre verejnú dopravu.
Výlet do mestečka Pompeje sme spojili práve s návštevou sopky. Pred areálom parku je autobusová zástavka (Piazza Anfiteatro, odkiaľ sme šli my, alebo Villa dei Misteri na opačnej strane), kde nasadnete na autobus a odveziete sa na zastávku Vesuvio Quota 1000. Odtiaľ treba ísť pešo (do kopca), ale len približne 20 min.
Pozor! Na sopku sa dostanete len so vstupenkou, ktorú kúpite online. Je preto lepšie vstupenku kúpiť už pred začatím cesty autobusom alebo na začiatku cesty, aby ste mali signá. Lístky kúpite TU.
Naspäť sme šli znova autobusom. Tentokrát sme vystúpili na Via de Nicola, odkiaľ sme dokráčali na vlakovú stanicu a následne sa doviezli späť do Neapola.
Ischia ma začala zaujímať vďaka tetralógií Geniálna priateľka od Eleny Ferrante. Hlavné protagonistky tu trávili svoje letá. Chcela som sa ísť počas dovolenky v Neapole kúpať, no vedela som, že kvôli čistote vody to nebude v meste. Práve preto som zvolila Ischiu.
Trajektom sme sa odviezli z Neapolského prístavu do Ischia Porto. Cesta trvala asi 1,5 h., čo neznie veľmi lákavo, ale ubehla rýchla. Cestou tam trochu pršalo, ale cestou naspäť bolo krásne slnečné počasie.
Ubytovali sme sa v blízkosti prístavu kvôli dostupnosti obchodov a ľahšiemu návratu domov. Na konci dovolenky sme po vlastných prešli do prístavu, odviezli sa trajektom do Neapola, kde sme sadli na autobus smerom na letisko. Ostrov je malý, takže nie je problém s presunom aj v prípade, že vaša vysnívaná pláž nie je práve úplne v blízkosti vášho ubytovania. Záleží však na vašich preferenciách a to, ktorú časť ostrova chcete navštíviť.
My sme ostali len vo „východnej“ časti ostrova. Zo zastávky Piazza degli Eroi, ktorá sa nachádza blízko prístavu, sme sa dostali maličkým autobusom za približne 30 min. na pláž Spiaggia dei Maronti. Ide o krásnu rozľahlú pláž s tmavým pieskom (ostrov je sopečného pôvodu), kde nájdete rôzne „Lida“, kde si môžete za poplatok zaobstarať lehátko a slnečník či sa občerstviť, ale je tu aj verejná pláž s voľným vstupom.
Keď sa nám práve nechcelo cestovať autobusom a chceli sme tiež navštíviť hrad, vybrali sme sa na pláž Spiaggia dei Pescatori. Pláž je pekná, no nie až tak ako spomínaná Spiaggia dei Maronti. 🙂 Bola však plná, deti sa hrali a kúsok odtiaľ je aj hrad, ktorý je možné navštíviť, ak nechcete len ležať na pláži.
Castello Aragonese (vstup 12 € v r. 2024) je otvorený 7 dní v týždni od 09:00 do západu slnka. Začiatky hradu siahajú až do 5. storočia pred Kr. Mal obrannú funkciu a slúžil tiež ako útočisko pre ľudí v čase barbarských nájazdov a neskôr ako ako sídlo vznešených rodín.
Počas prechádzky smerom na vrch hradu sa nám naskytujú nezabudnuteľné výhľady. Dokonalým záverom je kaviareň s terasou, kde si môžete dať un caffè a zahľadieť sa pri tom do modrej farby mora všade naokolo. Asi nikoho neprekvapí, že v cene kávy je aj prirážka za tento výhľad, ale nejde o nič tragické. Stále lacnejšie ako u nás na Slovensku. 🙂
Ak vám tento kráľovský palác pripomína zámok Versailles, máte pravdu. Postaviť ho dal španielsky kráľ Karol III. v 18. storočí po vzore francúzskeho zámku. Ide údajne o najväčšie kráľovské sídlo a my ho môžeme ako turisti navštíviť. 🙂
Palác spolu s rozľahlým parkom sa nachádzajú v mestečku Caserta. Cesta vlakom z centra Neapola nám sem trvala asi 45 min.
Kampánia je očarujúci slnečný región, ktorý sa oplatí navštíviť. Zažiť Neapol je zážitok v určitom slova zmysle, ale je tu aj veľa ďalších krásnych miest, ktoré sa oplatí vidieť.
Na Instagrame ste si odhlasovali, že by ste boli radi, ak by som pridala aj nejaké slovíčka súvisiace s touto témou, takže som sa rozhodla pre tieto:
a volcano – sopka
a view – výhľad
a sunbed/sunchair – lehátko
a refuge – útočisko
nezabudnuteľný – unforgettable
kráľovský – royal
il vulcano – sopka
la vista – výhľad
il lettino/la sedia a sdraio – lehátko
il rifugio – útočisko
indimenticabile – nezabudnuteľný
reale – kráľovský