„Ako sa prinútiť k učeniu?“ Nezáleží na tom, či daným jazykom je angličtina/taliančina/iný jazyk, s týmto problémom sa trápi nejeden študent cudzieho jazyka. Na Instagrame som sa pýtala svojich sledovateľov, o čom by si radi prečítali nový článok na blogu. Jedna z odpovedí obsahovala práve túto otázku, preto som sa rozhodla k nej vyjadriť. Vychádzam pri tom z vlastnej skúsenosti a tento spôsob nemusí platiť na každého, no verím, že stojí minimálne za vyskúšanie.

Čo je jednoduchšie?

Už počas štúdia som zvykla dostávať túto jednoduchú a zároveň náročnú otázku: "Ktorý jazyk je jednoduchší? Angličtina alebo taliančina? Poďme posúdiť...

Pomerne rýchlo a lacno sa vieme dostať do Talianska vďaka letom z Viedne do mesta Treviso. Ide o malé mesto, ak hľadáte pokoj a ticho, bude tou správnou voľbou.

V decembri som na svojom blogu aj Instagrame uverejnila krátky text – Legendu o sv. Mikulášovi v jednoduchej taliančine pre začiatočníkov. Následne som vytvorila anketu, vďaka ktorej som chcela zistiť, či to bol dobrý nápad. Očividne to bol skutočne dobrý nápad, tak dnes uverejňujem ďalší jednoduchý text. Tentokrát je však o niečo náročnejší, dlhší a obsahuje aj rozsiahlejší zoznam slovíčok. Téma je veľmi aktuálna v tomto období – Benátsky karneval. 😊

Pred koncom roka som si, tak ako mnohí, našla čas na reflektovanie udalostí starého roka, na premyslenie toho, čo by som chcela v ďalšom roku zažiť a ktorým smerom sa chcem uberať. Dlhšie som premýšľala nad tým, že sa podelím o svoje prvé kroky v taliančine. A prečo? Aby som povzbudila všetkých, čo sa tento (alebo aj iný) jazyk učia od základov.

Súčasný svet je plný koučov, mentorov aj lektorov, ktorí radia, ako sa učiť cudzí jazyk. Napriek tomu ešte stále značné množstvo ľudí bojuje s tým, že nevie, ako začať alebo ako pri učení zotrvať. Motivácia častokrát rýchlo príde, ale rovnako rýchlo aj odíde – či už z dôvodu nedostatku času alebo straty motivácie, keď vidia, že to nejde tak rýchlo a jednoducho, ako si predstavovali.

3 jazykové tipy

Súčasný svet je plný koučov, mentorov aj lektorov, ktorí radia, ako sa učiť cudzí jazyk. Napriek tomu ešte stále značné množstvo ľudí bojuje s tým, že nevie, ako začať alebo ako pri učení zotrvať. Motivácia častokrát rýchlo príde, ale rovnako rýchlo aj odíde – či už z dôvodu nedostatku času alebo straty motivácie, keď vidia, že to nejde tak rýchlo a jednoducho, ako si predstavovali.

Moja študentka Lucka sa toto leto rozhodla absolvovať aj jazykový pobyt v meste Trapani, na ostrove Sicília. Poprosila som ju teda, aby sa podelila o svoje skúsenosti.

Maltu som zažila už pred niekoľkými rokmi pracovne a aj ako turistka. Vtedy som ešte netušila, že sa tam vrátim. Niekoľko týždňov po návrate domov mi kamarátka oznámila, že opúšťa rodné Maďarsko a práve Malta sa stane jej novým domovom.

Moji študenti, takisto ako všetci, čo čítajú moje články a sledujú môj profil na Instagrame vedia, že keď cestujem, tak väčšinou do Talianska. Nie je tomu však vždy tak. Mesiac po návšteve Milána som sa vybrala na svoju úplne prvú návštevu Holandska.

Milánu som jeden článok už venovala, teraz sa však chcem zamerať na to, čo sa dá v meste pozrieť a navštíviť zadarmo. Myslím, že mesto dokáže vyhovieť rôznym ľuďom a ich preferenciám.

Túžba preskúmať Miláno sa vo mne prebudila už veľmi dávno. Ako som však spoznávala iné oblasti Talianska, zrazu mi prišlo nezaujímavé a túžba oslabla. Už je takým mojím zvykom na jar zavítať na pár dní do Talianska.

Ak máte radi seriály, možno ste zahliadli aj práve tento – From Scratch. Seriál nie je dlhý, pozostáva z 8 častí, takže nejde o žiadnu telenovelu. Vznikol na základe knižnej predlohy herečky Tembi Lock.

Vonku padajú snehové vločky, zima ešte ani náhodou nekončí, na stole mi leží šálka obľúbeného lattéčka a nasávam vôňu škorice. Každé ročné obdobie má svoje čaro, ale v poslednom čase sa mi cnie za slnečnými lúčmi.

S novým rokom mnohým pribudli aj plány a predsavzatia. Ak sa vám darí plniť ich, určite máte veľkú radosť. Netreba však zabudnúť, že sme stále len na začiatku. Nechcem prinášať negatívne predpovede, ale určité „krízy“ prídu.

 

FORMY SPOLUPRÁCE

 

ZOSTAŇME V KONTAKTE

jazykysjankou@gmail.com